Coraz więcej osób decyduje się na rozwój swoich kompetencji. Niestabilna sytuacja na rynku pracy, chęć podjęcia zatrudnienia w innej branży lub też poszerzenie zakresu świadczonych usług – te czynniki najczęściej skłaniają do zdobycia nowych kwalifikacji. Jednym ze sposobów na poprawę swojej pozycji zawodowej jest zdobycie uprawnień SEP. Jak zrobić to skutecznie? Odpowiadamy na to pytanie w poniższym artykule.
Czym są uprawnienia SEP?
Uprawnienia SEP to kwalifikacje potwierdzające wiedzę i umiejętności z zakresu ciepłownictwa, elektryki i gazownictwa. Dzięki nim fachowiec może w pełni legalnie świadczyć usługi w obszarze tychże działań. Skrót SEP oznacza Stowarzyszenie Elektryków Polskich – zrzeszenie zajmuje się patronatem nad organizowanymi szkoleniami i przeprowadzaniem egzaminów, które potwierdzają kompetencje zawodowe w zakresie szeroko pojętej energetyki i elektryki.
Wyróżnia się trzy kategorie uprawnień SEP:
– G1 – dotyczy nadzoru i eksploatacji sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych,
– G2 – dotyczy nadzoru i eksploatacji sieci, instalacji i urządzeń ciepłowniczych,
– G3 – dotyczy nadzoru i eksploatacji sieci, instalacji i urządzeń gazowych.
Jak zdobyć uprawnienia SEP?
Każdy, kto ma ukończone 18 lat i wykształcenie co najmniej podstawowe, może podnieść swoje kwalifikacje i uzyskać certyfikat potwierdzający kompetencje w zakresie elektryki, gazownictwa i ciepłownictwa. Zatem jak zdobyć uprawnienia SEP? Pierwszym krokiem jest zapisanie się na dedykowany kurs – jest też dostępny w naszym ośrodku szkoleniowym. Uzyskasz na nim niezbędną wiedzę, dzięki której z powodzeniem zdasz egzamin kwalifikacyjny. Szkolenie zawiera szereg aktualnych informacji, zgodnych z najnowszymi wytycznymi i zmianami, jakie zaszły w branży energetycznej. Szkolenia SEP są organizowane zarówno stacjonarnie, jak i online, dzięki czemu można swobodnie wybrać wygodne dla siebie rozwiązanie.
Egzamin kwalifikacyjny SEP – jak wygląda?
Celem kursu jest przygotowanie słuchacza do egzaminu SEP – jak to wygląda? Uczestnik szkolenia, który poznał szereg zagadnień związanych z elektryką i wie już, jak bezpiecznie poruszać się w materii sieci, instalacji i urządzeń, może podejść do egzaminu potwierdzającego te kwalifikacje. Ma on formę ustną – pytania są standaryzowane według aktualnie obowiązujących norm. Jeżeli uczestnikowi uda się zdać go pozytywnie, komisja wydaje mu świadectwo, które potwierdza jego kompetencje. Warto zaznaczyć, że zdobyte dzięki temu uprawnienia SEP pozostają ważne przez 5 lat.
Nie da się ukryć, że każdy ma możliwość zdobycia uprawnień SEP, co oznacza, że w dość łatwy sposób można podnieść swoje kwalifikacje i tym samym rozszerzyć zakres swojej działalności. Poszukujesz skutecznych kursów, dzięki którym zdanie egzaminu będzie banalnie proste? Zatem koniecznie sprawdź, jakie szkolenia przygotowaliśmy dla Ciebie w naszym ośrodku szkoleniowym!