Coraz więcej osób decyduje się na rozwój swoich kompetencji. Niestabilna sytuacja na rynku pracy, chęć podjęcia zatrudnienia w innej branży lub też poszerzenie zakresu świadczonych usług – te czynniki najczęściej skłaniają do zdobycia nowych kwalifikacji. Jednym ze sposobów na poprawę swojej pozycji zawodowej jest zdobycie uprawnień SEP. Jak zrobić to skutecznie? Odpowiadamy na to pytanie w poniższym artykule.

Czym są uprawnienia SEP?

Uprawnienia SEP to kwalifikacje potwierdzające wiedzę i umiejętności z zakresu ciepłownictwa, elektryki i gazownictwa. Dzięki nim fachowiec może w pełni legalnie świadczyć usługi w obszarze tychże działań. Skrót SEP oznacza Stowarzyszenie Elektryków Polskich – zrzeszenie zajmuje się patronatem nad organizacją szkoleń I egzaminów.

Wyróżnia się trzy kategorie uprawnień SEP:

G1 – dotyczy dozoru i eksploatacji sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych,

G2 – dotyczy dozoru i eksploatacji sieci, instalacji i urządzeń ciepłowniczych,

G3 – dotyczy dozoru i eksploatacji sieci, instalacji i urządzeń gazowych.

Jak zdobyć uprawnienia SEP?

Każdy, kto ma ukończone 18 lat i wykształcenie co najmniej podstawowe, może podnieść swoje kwalifikacje i uzyskać certyfikat potwierdzający kompetencje w zakresie elektryki, gazownictwa i ciepłownictwa. Zatem jak zdobyć uprawnienia SEP? Pierwszym krokiem jest zapisanie się na dedykowany kurs – jest też dostępny w naszym ośrodku szkoleniowym. Uzyskasz na nim niezbędną wiedzę, dzięki której z powodzeniem zdasz egzamin kwalifikacyjny. Szkolenie zawiera szereg aktualnych informacji, zgodnych z najnowszymi wytycznymi i zmianami, jakie zaszły w branży energetycznej. Szkolenia SEP są organizowane zarówno stacjonarnie, jak i online, dzięki czemu można swobodnie wybrać wygodne dla siebie rozwiązanie.

Egzamin kwalifikacyjny SEP – jak wygląda?

Celem kursu jest przygotowanie słuchacza do egzaminu SEP – jak to wygląda? Uczestnik szkolenia, który poznał szereg zagadnień związanych z elektryką, ciepłownictwem i gazownictwem może podejść do egzaminu potwierdzającego te kwalifikacje. Egzamin ma formę ustną – pytania są standaryzowane według aktualnie obowiązujących norm. Jeżeli uczestnikowi uda się zdać go pozytywnie, komisja wydaje mu świadectwo świadectwo kwalifikacyjne z numerem uprawnień. Uprawnienia te są ważne przez 5 lat.

Nie da się ukryć, że każdy ma możliwość zdobycia uprawnień SEP, co oznacza, że w dość łatwy sposób można podnieść swoje kwalifikacje i tym samym rozszerzyć zakres swojej działalności. Poszukujesz skutecznych kursów, dzięki którym zdanie egzaminu będzie banalnie proste? Zatem koniecznie sprawdź, jakie szkolenia przygotowaliśmy dla Ciebie w naszym ośrodku szkoleniowym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *